Panasonic PT-RS20K - Laser Phosphor Projector 20,000 lm 1,400x1,050 SXGA+ 3-Chip-DLP
| Brightness: | 20000 ANSI lumens |
| Resolution: | 1,400x1,050 SXGA+ |
| Technology: | 3-Chip-DLP |
| Light source: | Laser Phosphor |
Your personal consultant
Andreas
Böttcher
Sales Manger & Purchase
20,000 lumens 3 Chip DLP projector
The Panasonic PT-RS20K offers an impressive brightness of 20,000 lumens making it a perfect projection-solution for large-scale events. It is equipped with various other carefully selected features including PJLink, HD-Ready and Edge Blending.
In addition, the branded device offers a sharp contrast ratio of 20.000:1 as well as a detailed 1,400 x 1,050 pixels SXGA+ resolution. As professionals can combine the Panasonic PT-RS20K with interchangeable lenses too, this projection-solution stands out as highly flexible and powerful at the same time.
Naturally flexible: working simplified with the Panasonic PT-RS20K
Being confronted with difficult conditions, the Panasonic PT-RS20K impresses with its reliable features. They not only include an impressive brightness but also a tried and tested efficiency for permanent installations. Furthermore, the branded device satisfies with a high flexibility. These characteristics help experts to work with the 49 kg PT-RS20K as needed:
It can be mounted or moved more easy compared to similar solutions. At the same time, the location benefits from optimized wiring. Various inputs like DIGITAL LINK or USB A keep the set-up manageable while a wide range of playback signals can be used.
A strong performance for live events
Working on the DLP technology, the Panasonic PT-RS20K is permanently reliable. Operators of large-scale events benefit from this feature as well as theaters and theme parks. At the same time, the device offers a high-performance and compact measurements. This combination is a perfect solution for events in need of a flexible projector meeting major demands.
| Manufacturer: | PANASONIC |
|---|---|
| Model: | PT-RS20K |
| Projector type: | 3-Chip-DLP |
| Brightness: | 20000 ANSI lumens |
| Resolution: | 1.400x1.050 SXGA+ |
| Aspect ratio: | 4:3 |
| Light source: | Laser |
| Contrast: | 20000 :1 |
| Lamp type: | Laser |
| Operation noise: | 46 dB |
| Power supply: | 200-240 V |
| Power consumption: | 1510 W |
| Weight: | 49 kg |
| Including lens: | Nein |









