Eiki LC-XT5 - UHP/UHM Projector 15000 Lm 1.024x768 XGA 3LCD
| Brightness: | 15000 ANSI lumens |
| Resolution: | 1.024x768 XGA |
| Technology: | 3LCD |
| Light source: | 4x UHP 330 W |
15,000 lumens XGA LCD projector
The Eiki LC-XT5 is a bright LCD projector for designing complex installations at large-scale events. For this reason, experts of world-famous fairs as well as concerts or public viewings rely on it. No matter where the branded device is used however, its powerful 15,000 lumens brightness is a trustworthy base for transferring impressive images. The same goes for its various other functions including an optical lens shift or its reliable 24/7 mode.
Also, the Eiki LC-XT5 stands out with its multiple lamp system. To offer even more flexibility in the everyday working process, it can be equipped with a wide range of interchangeable lenses. In addition to these characteristics, an HDCP compatible DVI input is part of the system. An encrypted transmission of Blu-rays, games or apps therefore is possible.
Sharp contrasts and vivid colours
The LCD projector generates almost 800,000 active pixels making it a highly powerful device. They are provided at an aspect ratio of 4:3 and a detailed 1,025 x 768 pixels XGA resolution. Experts of the event industry are used to these reliable features thanks to the popularity of HD projectors. However, the Eiki LC-XT5 offers even more advantages. One of them is its LCD technology:
Working on it, the projectors images are naturally vivid, colourful and bright even under difficult conditions. Its 2.000:1 contrast ratio adds fine details too. Combining these features, complex installations are reliably designed with the Eiki LC-XT5.
The Eiki LC-XT5: permanently powerful
Thanks to its efficiency, the Eiki LC-XT5 also is a trustworthy asset for designing permanent illumination. Its integrated light resource on average lasts up to 3,000 hours helping to cut costs while simplifying its maintenance. As the projection-solution weighs only around 36,5 kg, it can be installed as needed.
| Manufacturer: | EIKI |
|---|---|
| Model: | Eiki LC-XT5 |
| Projector type: | 3LCD |
| Brightness: | 15000 ANSI lumens |
| Resolution: | 1.024x768 XGA |
| Aspect ratio: | 4:3 |
| Light source: | UHP/UHM |
| Contrast: | 2000 :1 |
| Lamp type: | UHP/UHM |
| Operation noise: | 46 dB |
| Power supply: | 200-240 V |
| Power consumption: | 1700 W |
| Weight: | 36,5 kg |
| Including lens: | Nein |









