Digital Projection HIGHlite Laser 11K - Laser Projector 11000 Lm 1.920x1.200 WUXGA 3-Chip-DLP
| Brightness: | 11000 ANSI lumens |
| Resolution: | 1.920x1.200 WUXGA |
| Technology: | 3-Chip-DLP |
| Light source: | Laser Phosphor |
3-DLP-Chip-Projektor
The Full HD 1080p-compatible Digital Projection HIGHlite Laser 11K stands out with a high brightness of 11.000 ANSI-Lumen. It is well-suited for designing demanding installations in the events sector, at trade shows or in rides of amusement parks. At the same time, educational institutions around the globe benefit from the proven features of the 3-DLP-Chip-Projektor:
Its compatibility with LAN networks makes the branded device from Digital Projection extremely flexible. The same applies to its motorized Focus and Zoom. It also offers various connections such as HDMI 1.4 in, which enable ceiling mounting as well. If 3-D functionalities are used, it is worth taking a look at the Digital Projection HIGHlite Laser 11K as well. After all, a Real Full HD 3-D setup is part of its product standards.
Digital Projection HIGHlite Laser 11K: the all-rounder in the events sector
Its proven features make the Digital Projection HIGHlite Laser 11K a smart all-rounder even at large-scale events. Here it convinces with its practical Lens shift function and foot-Lamberts of up to 1,066 on the image width.
As its illumination is at a solid 87%, the images it projects remain attractively bright even under challenging conditions. The successful results are also due to its WUXGA resolution of 1,920 x 1,200 pixels in combination with a sharp contrast ratio of 2,000:1.
When power meets efficiency
Despite its strong output of 11,000 lumens, the Digital Projection HIGHlite Laser 11K also shows an efficient side. This becomes evident with regard to its average power consumption of around 1,600 watts. It also has a typical lifespan of around 20,000 hours for its built-in light source. Resources can therefore be conserved sustainably with this branded device without compromising performance.
| Manufacturer: | DIGITAL PROJECTION |
|---|---|
| Model: | HIGHlite Laser 11K |
| Projector type: | 3-Chip-DLP |
| Brightness: | 11000 ANSI lumens |
| Resolution: | 1.920x1.200 WUXGA |
| Aspect ratio: | 16:10 |
| Contrast: | 2000 :1 |
| Lamp type: | Laser |
| Operation noise: | 48 dB |
| Power supply: | 200-240 V |
| Power consumption: | 1600 W |
| Weight: | 46,5 kg |
| Including lens: | Nein |









