Panasonic PT-DZ16K2 - UHP/UHM Projector 16000 Lm 1.920x1.080 Full HD 3-Chip-DLP
| Brightness: | 16000 ANSI lumens |
| Resolution: | 1.920x1.080 Full HD |
| Technology: | 3-Chip-DLP |
| Light source: | 4x UHM 432 W |
Your personal consultant
Andreas
Böttcher
Sales Manger & Purchase
16,000 lumens 3 Chip DLP projector
The Panasonic PT-DZ16K2 is a powerful 3 Chip DLP projector especially designed for large-scale events. It is equipped with a high brightness of 16,000 lumens as well as a 1,920 x 1,080 pixels WUXGA resolution at a 16:9 aspect ratio. Also, Panasonic includes a sharp contrast ratio of 10,000:1. This combination of smart features helps experts to create stunning installations even under difficult conditions.
Furthermore, the reliable Panasonic PT-DZ16K2 has a lens shift function making it highly flexible. Several images can be projected without distortion in one room for example. The system doesn't need to be moved while doing so, however.
A reliable device for demanding surroundings
Because of its high functionality and 16,000 lumens, the Panasonic PT-DZ16K2 creates appealing images in very dark or bright rooms. It can also be used outdoors at public viewing events. Interchangeable lenses provide the flexibility needed: They ease working with the 3 Chip DLP projector while being cost-efficient. With an average 3,000 hours life span of its integrated light resource, the Panasonic PT-DZ16K2 is a reliable device overall.
The Panasonic PT-DZ16K2: uncompromisingly workable
Carefully arranged features are an important key element of the flexible Panasonic PT-DZ16K2. They include a dynamic lens, Edge Blending or the tried and tested Real Full 3-D function. As the Panasonic PT-DZ16K2 is working on the DLP technology by Texas Instruments, the realized installations permanently impress with high dynamics and rich details. Combined with compact dimensions and a 24/7 mode, this system equally delights spectators and operators looking for high quality images.
| Manufacturer: | PANASONIC |
|---|---|
| Model: | PT-DZ16K2 |
| Projector type: | 3-Chip-DLP |
| Brightness: | 16000 ANSI lumens |
| Resolution: | 1.920x1.080 HD 1080p |
| Aspect ratio: | 16:9 |
| Light source: | UHP/UHM |
| Contrast: | 10000 :1 |
| Lamp type: | UHP/UHM |
| Operation noise: | 46 dB |
| Power supply: | 200-240 V |
| Power consumption: | 2060 W |
| Weight: | 41 kg |
| Including lens: | Nein |









