Panasonic PT-VMZ7ST B - Laser Projector 7000 Lm 1.920x1.200 WUXGA 3LCD
| Brightness: | 7000 ANSI lumens |
| Resolution: | 1.920x1.200 WUXGA |
| Technology: | 3LCD |
| Light source: | Laser |
| Ratio: | 0.797–1.01:1 |
| Colour: | schwarz |
Panasonic PT-VMZ7ST B-demo
Panasonic PT-VMZ7ST B
The black version of the PT-VMZ7ST combines the same 7,000 ANSI lumen brightness and WUXGA sharpness with an unobtrusive, light-absorbing housing - perfect for dark stage or simulator environments. Wide-angle optics (0.797-1.01:1), 1.2x zoom, motorized focus and wide lens shift range facilitate flexible setups; the SOLID-SHINE laser runs virtually maintenance-free for up to 20,000 hours.
Network and HDBaseT connection, 4K signal acceptance and 360-degree mounting options round off the professional package.
| Manufacturer: | PANASONIC |
|---|---|
| Model: | PT-VMZ7ST B |
| Projector type: | 3LCD |
| Ratio: | 0.797-1.01:1 |
| Brightness: | 7000 ANSI lumens |
| Resolution: | 1.920x1.200 WUXGA |
| Aspect ratio: | 16:10 |
| Contrast: | 5000000 :1 |
| Colour: | schwarz |
| Lamp type: | Laser |
| Operation noise: | 37 dB |
| Power supply: | 100-240 V |
| Power consumption: | 345 W |
| Weight: | 8,4 kg |
| Including lens: | Ja |









